Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają organy zarządzające jednostkami systemu oświaty (przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe) oraz innymi placówkami oświatowymi, opiekuńczymi, wychowawczymi, resocjalizacyjnymi, religijnymi, artystycznymi, medycznymi, rekreacyjnymi, sportowymi lub związanymi z rozwijaniem zainteresowań, do których uczęszczają albo w której przebywają małoletni, a także organizatorzy tychże działalności oraz podmioty świadczące usługi hotelarskie, turystyczne czy prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego.
UWAGA: Pierwsza kara finansowa za niezastosowanie się do wymogów ustawy lex Kamilek do dnia 15 sierpnia 2024 r. tj. niewdrożenie standardów ochrony małoletnich wynosi 250 złotych lub kara nagany, za drugim razem kara wynosi nie miej niż 1000 zł i do 10 000 na Fundusz Sprawiedliwości. Za brak weryfikacji w rejestrze karnym sprawców przez pracodawców będzie grozić kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna nie niższa niż 1000zł i 10 000 na Fundusz Sprawiedliwości. Jeśli pracownik ma orzeczony przez sąd zakaz opieki nad dziećmi i jest dopuszczony do opieki, to jest przestępstwo przewidziane karą do pięciu lat pozbawienia wolności.
OSK, świadcząc usługi szkolenia kandydatów na kierowców kat. AM lub/i kat.B na podstawie Ustawy o kierujących pojazdami, ma styczność z klientami, którzy nie ukończyli 18 roku życia., skutkiem czego ma bezwzględny obowiązek wdrożenia procedur określonych w Ustawie "Kamilkowej".
Wszystkie hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynku bez względu na wielkość, mają bezwzględny obowiązek wdrożenia procedur określonych w Ustawie "Kamilkowej"., która w przypadku tego rodzaju działalności nakłada wyjątkowe procedury ochrony małoletnich.
Komercyjne placówki edukacji nieformalnej, ogniska muzyczne/plastyczne/sportowe itp. do których uczęszczają (odpłatnie bądź nieodpłatnie) osoby małoletnie mają bezwzględny obowiązek wdrożenia procedur określonych w Ustawie "Kamilkowej".